Pořiďte dětem pískoviště, aby si hrály tvořivým způsobem
Dětská pískoviště vyrůstala na dětských hřištích i na zahradách již za socialismu a tehdy také patřila k využívaným plochám pro dětské hraní. Dnes jim konkuruje jiná zábava, zejména ta elektronická – virtuální. Pro děti je mnohdy snazší čerpat z cizích vzorů chování a vystupování v rámci sociálních sítí, pokud mají k dispozici chytrý telefon, tablet či notebook, než z vlastního nitra. A aby toho nebylo málo, k této neblahé prognóze se připojí i desítky televizních kanálů, které jsou zdrojem pasivní zábavy na dlouhé hodiny.
Pokud si i vy uvědomujete úskalí této situace a chcete jít cestou k nápravě, snažte se dětem nabízet odlišný životní styl, třeba takový, co lidé žili před třiceti, čtyřiceti lety, kdy neexistovaly ani mobily, ani osobní počítače. Nabídněte vašim ratolestem plastové pískoviště.
Proč právě pískoviště
Tvůrčí schopnosti – dětem můžete předvést třeba z některých webových stránek, co všechno se dá z písku vytvořit, a možná, že je to do jisté míry inspiruje. Můžete jim v tvůrčím úsilí pomáhat a stavět společně mosty, hrady, věže, přehradní hráze atd.
Motorické pohyby, jemnost a obratnost – písek je velmi citlivý materiál a podepíše se na něm každý nepřesný pohyb. Tímto se děti učí zvládání jemné motoriky a manuální zručnosti.
Vitamín D – při hře na pískovišti jste venku na slunci a za příznivého počasí tu můžete spolu s dětmi pochytat spoustu velmi důležitého vitamínu D. Mimochodem, víte, že právě „déčko“ patří v naší zeměpisné šířce u některých osob k deficitním vitamínům? Ostatně není divu, když mnoho hodin trávíme v uzavřených prostorách kanceláří, obchodů, provozoven či továren.
Chůze naboso – dětem, ale i vám, dospělým, bude prospěšný pohyb naboso. Odložte alespoň na pískovišti obuv a našlapujte co nejvíce venku bosými chodidly, čímž posílíte nožní klenbu a budete předcházet různým defektům, např. plochým nohám. A pokud máte zájem, vedle pískoviště můžete dětem vytvořit i bosonohý chodník.